تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

چرا با اينكه نماز ستون دين است اما جزء اصول دين نیست؟


0007613542

چرا با اينكه نماز ستون دين است اما جزء اصول دين نیست؟

در پاسخ به اين سوال گفتني است مجموعه معارف دين دو گونه است:

يك: اعتقادات و معارف نظرى

دو: تكاليف و دستورات عملى

«اصول دين» مجموعه عقايد بنيادى و پايه‏ اى دين است كه عمدتاً جنبه نظرى دارند و ازهمين‏ رو به آنها اصول دين گفته مى‏ شود (مانند توحيد، نبوت و…). اما نماز گرچه از نظر عملى جزء اصول و پايه‏ هاى تربيتى رفتار دينى است؛ ولى بدان لحاظ كه از نظر عقيدتى جزو معارف نظري نمي باشد، از اصول شمرده نشده و به‏ عنوان «فروع دين» از آن ياد مى‏ گردد.

البته از آن جهت كه نماز با تمامي اركان دين اعم از اصول اعتقادي، مباني اخلاقي، آداب فردي و اجتماعي، نظام سياسي و اقتصادي اسلام و… پيوند ناگسستني بر قرار نموده بگونه اي كه تداوم آن موجب حفظ تمامي اين بنيان‏ ها خواهد بود؛ از اين عمل عبادي به عنوان ستون دين ياد شده است.

به عنوان نمونه به واسطه اقامه نماز در هر روز چندين نوبت به يگانگي خداوند و رسالت محمد مصطفي (صل الله عليه و آله) و همچنين ولايت حضرت علي عليه السلام اقرار شده و اين گروه از مباني اعتقادي يادآوري مي شود و يا اينكه غصبي نبودن و مباح بودن مكان نماز، لباس نمازگزار، آبي كه با آن وضو مي‌گيرد را جزو شرايط صحت نماز قرار داده شده و اين امر نيز نشان دهنده پيوند آداب اجتماعي اسلام مبتني بر اقتصاد اسلامي با نماز مي باشد.[۱]

پي نوشت: بر گرفته از كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

نوشته چرا با اينكه نماز ستون دين است اما جزء اصول دين نیست؟ اولین بار در پدیدار شد.لینک منبع

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.