تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

چالش اتصال به نظام های پرداخت بین المللی


به گزارش خبرنگار ایبِنا ، ولی الله فاطمی بعدازظهر امروز دوشنبه و در پنل تخصصی اتصال به نظام های پرداخت بین المللی تاکید کرد: در سالهای اخیر تمرکز نظام بانکی بیشتر بر روی افزایش حجم مشتریان بوده و توجه کمتری به قانونگذاری و تدوین مقررات شده است.
وی با مقایسه مدیریت ریسک برای کارت های اعتباری در داخل و خارج از کشور گفت: در مدل های جهانی تمامی مدیریت ریسک متوجه نظام بانکی می شود و بانکها هزینه های سنگینی را برای نهادسازی و مدیریت ریسک انجام می دهند تا بتواند ریسک دارنده کارت را مدیریت کند.
مرتضی مقدسیان صاحب نظر در نظام های پرداخت نیز در این پنل با تاکید بر ضرورت مشخص شدن آینده سرمایه گذاران و شرکت های خصوصی در زمینه صدور کارت های اعتباری گفت: باید توجه بیشتری به امنیت شغلی شرکت های پرداخت صورت بگیرد و به جای اینکه کارمزد از دارنده یا صادر کننده کارت گرفته شود پذیرنده باید کارمزدهای بانکی را پردخت کند.
علی سیفی مدیر سیستم های کارت شرکت خدمات انفورماتیک هم در سخنانی تاکید کرد که نظام بانکی از نظر زیرساخت در اتصال به نظامهای بین المللی پرداخت ضعیف است؛ در عین حال نباید تصور شود که اتصال به یک سوئیچ زمان کمی می برد و مذاکره کنندگان مقابل به سرعت به دنبال توافق و ورود به عرصه همکاری با نظام بانکی ایران هستند.
وی تاکید کرد که نظام بانکی از نظر استانداردهای بین المللی پرداخت دچار عقب ماندگی است اما پس از برجام، فضا برای کار و فعالیت کاملا آماده شده است. مسعود صفاری مشاور معاون فناوری های نوین بانک مرکزی دیگر سخنران این پنل بود.
وی تاکید کرد که گرایش در بانک مرکزی آن است که اولین اتصال به نظامهای پرداخت بین المللی به صورت مدیریت شده و از شرکت های تابع این بانک خواسته تا به این موضوع ورود کند.
صفاری گفت: بانک مرکزی ورای تمایل به مدیریت اولین اتصال به نظام های پرداخت بین المللی بدنبال صدور کارت های منطقه ای از جمله کارت مشترک بین کشورهای عضو اکو است.
وی اتصال به سوئیچ های بین المللی را ساده نداست و افزود: تمامی بازیگران بین المللی در زمینه نظام های پرداخت دست کم یک بار در سال با یکدیگر هماهنگ می شوند ولی در کشور تنها بازیگر برای نظام های پرداخت که شرکت شاپرک است از تعداد کم پرسنل رنج می برد.
سید جعفر صدری رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران نیز در سخنانی گفت: نظام بانکداری الکترونیک برای کاهش هزینه های بانکها الزام آور بود و به همین دلیل بانکها به سمت آن رفتند. امروز نیز باید بپذیریم که سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت ها برای بانکها ضروری است اما از طرف دیگر باید توجه داشت در صورتی که درآمد مکفی از زیرساخت ها حاصل نشود بانکها متضرر شدند.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.