تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

وابستگی قیمت طلا به دلار در سال ۲۰۱۶


به گزارش روز شنبه ( ایبِنا ) به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت رئالیست، پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ، شاخص دلار که در مقابل سبد شش ارز معتبر دنیا ارزیابی می شود، به بالاترین سطح خود در ۱۴ سال گذشته رسید.
افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه گذشته نیز موجب افزایش قابل توجه ارزش دلار شد. علاوه بر این خوشبینی نسبت به آینده اقتصاد آمریکا نیز می تواند موجب افزایش بیشتر ارزش دلار شود.
اما با وجود اینکه این افزایش اخیر ارزش دلار موجب گرانی طلا شده است، اما نمودارها نشان می دهند که این دو همواره رابطه عکس داشته اند بدین معنی که هرچه ارزش دلار بالاتر می رود، تقاضا برای خرید داراییٰهای دلاری مثل طلا کاهش می یابد.
بنابراین گزارش، رابطه بین طلا و شاخص دلار ۰٫۳۶- است یعنی تقریبا در ۳۶ درصد مواقع، طلا و دلار مسیرهای مخالفی را طی می کنند. رابطه بین نقره با شاخص دلار نیز ۰٫۳۲- است.
تغییرات ناشی از تحرکات دلار را می تواند در بورس صندوق های معدنکاری مثل فیزیکال سوییس گلد و فیزیکال سیلور مشاهده کرد. این دو صندوق همزمان با افزایش قیمت طلا، بیشترین رشد را تجربه کردند، اما در ماه گذشته شاهد افت بودند.
افزایش شاخص دلار همچنین می تواند تأثیر منفی بر بورس های معدنی داشته باشد. رویال گلد، بی ۲ گلد، پان امریکن سیلور و یامانا گلد برخی از بورس های معدنی هستند که اخیرا به دلیل کاهش ارزش فلزات گرانبها افت کرده اند.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.