تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

            94-12-1gh4750 

نامه ۳۷ اندیشمند آمریکایی به ترامپ درباره برجام


۳۷ نفر از افراد برجسته آمریکایی در نامه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب آمریکا از وی خواستند تا پس از روی کار آمدن در کاخ سفید توافق برجام را لغو نکند.

صراط: فارس نوشت: ۳۷ نفر از اندیشمندان و دانشمندان برجسته آمریکایی در نامه ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا از وی خواسته اند تا توافق هسته ای ایران (برجام) را لغو نکند.
بنا بر گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، در این نامه خطاب به ترامپ آمده است: «ما از شما می خواهیم تا این دارایی استراتژیک و حیاتی آمریکا را حفظ کنید».
بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را «بدترین توافقی که تا کنون درباره آن مذاکره شده» خوانده بود و حتی در سخنرانی خود در کمیته امور عمومی اسرائیل و آمریکا نیز اعلام کرده بود، «اولویت اول لغو این توافق فاجعه بار است».
این نامه توسط «ریچارد گاروین» فیزیکدانی که به طراحی نخستین بمب هیدروژنی کمک کرده بود و مدت های طولانی به واشنگتن ردباره تسلیحات هسته ای مشاوره می داد، تهیه شده است.
در این نامه هدف از این درخواست، انجام ارزیابی درباره توافق هسته ای ایران از زمان اجرایی شدن آن در حدود یک سال پیش عنوان است.
نویسندگان نامه تأکید کرده اند که تیم بازرسان و گروه های ناظر در تأسیسات غنی سازی اصلی ایران این اطمینان را داده اند که هیچ تحول تعجب برانگیزی در این تأسیسات در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد و اینها مرهون متن برجام است.
بنا بر این گزارش، این نامه به طور خلاصه می گوید، «این توافق به طرز چشمگیری خطر تولید مقادیر قابل توجه از مواد لازم برای ساخت تسلیحات هسته ای را کاهش داده و از فشار وارد بر همسایه های ایران برای توسعه گزینه های تسلیحات هسته ای خود کم کرده است».
دانشمندان و متخصصان هسته ای آمریکا در این نامه تأکید کرده اند، برجام هیچ گزینه ای را از روی میز در قبال ایران بر نمی دارد، چه برای دولت ترامپ و چه دولت های آینده آمریکا.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: «برجام کار را برای تشخیص اینکه ایران در صورت اراده، چه زمانی به سمت تولید بمب هسته ای پیش خواهد رفت، آسان تر می سازد و در صورت وقوع چنین رویدادی، هم مشوعیت و هم زمان برای واکنش موثر در اختیار قرار می دهد».

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.