تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

مهم ترین اخبار اقتصادی دنیا در ۲۴ ساعت گذشته


به گزارش شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران ( ایبِنا )، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: قیمت مصرف کننده در ژاپن در ماه نوامبر برای نهمین ماه متوالی کاهش یافت در حالی که هزینه خانواده ها نیز کاهش یافته و بیکاری بیشتر شده است.
آمارهای ماه نوامبر شکست دیگری برای تلاش های دولت و بانک مرکزی ژاپن در راستای اجرای سیاست های تسهیل پولی و افزایش هزینه های عمومی سومین اقتصاد بزرگ دنیا از زمان روی کار آمدن شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در سال ۲۰۱۲ تاکنون به شمار می رود.
کارشناسان عوامل خارجی مثل کاهش قیمت انرژی و بلاتکلیفی مرتبط با اقتصادهای نوظهور را دلیل شکست ژاپن برای رسیدن به تورم دو درصدی می دانند. تورم منفی و کاهش عمومی قیمت ها مانع شرکت ها برای سرمایه گذاری های کلان می شود و در عین حال روند تولید را هم آهسته می کند.
تورم منفی علاوه بر این، هزینه مصرف کنندگان را هم کاهش می دهد چرا که یا خریدهای خود را برای کاهش بیشتر قیمت ها به تعویق می اندازند و یا ترجیج می دهند پولشان را پس انداز کنند که این موجب فشار بیشتر بر تجارت می شود.
پایگاه خبری سی ان بی سی نیز از افزایش درآمد صنعتی چین خبر داد. بر پایه اعلام دفتر آمار ملی چین، سود شرکت های بزرگ صنعتی این کشور در ماه نوامبر ۱۴٫۵ درصد افزایش یافته است. دفتر آمار ملی چین که درآمد این شرکت ها در ماه اکتبر را ۹٫۸ درصد اعلام کرده بود، از افزایش قیمت موادخام به عنوان یکی از دلایل این امر نام برده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از تحول در تیم اقتصادی آرژانتین نوشت. به نوشته این خبرگزاری، مائوریسیو ماکری رییس جمهوری آرژانتین تیم اقتصادی خود را به دلیل ناتوانی در افزایش رشد اقتصادی و کاهش تورم در این کشور تغییر داد.
وی در این تغییرات دو وزیر را جایگزین آلفونسو پرت گی وزیر دارایی آرژانتین کرده است. بدین ترتیب نیکولاس جونه مسئولیت خزانه داری آرژانتین را بر عهده خواهد گرفت در حالی که لوییس کاپوتو نیز وزیر دارایی می شود.
پرت گی به دلیل رشد آهسته اقتصادی آرژانتین و ناتوانی در کاهش تورم ۴۰ درصدی این کشور تحت انتقادهای فراوانی قرار داشت. خبرگزاری رویترز اعلام کرد، بیکاری در فرانسه برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است.
آمار بیکاری فرانسه در ماه نوامبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت تا به نزدیک کمترین میزان در چهار سال گذشته برسد. وزارت کار فرانسه با اعلام این خبر افزود: آمار بیکاری فرانسه با کاهش ۰٫۹ درصدی در یک ماه گذشته و ۳٫۴ درصدی در مدت یک سال گذشته به ۳ میلیون و ۴۴۷ هزار نفر رسیده که کمترین میزبان از ژانویه سال ۲۰۱۳ تاکنون به شمار می رود.
این نخستین بار از فوریه سال ۲۰۰۸ تاکنون است که آمار بیکاری فرانسه در سه ماه متوالی کاهش می یابد. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که شرکت گازپروم روسیه حدود یک سوم گاز مصرفی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ را تأمین کرده است.
این در حالی است که تنش های روسیه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی افزایش یافته و علاوه بر این، اتحادیه اروپا تمایل دارد وابستگی خود به روسیه را کاهش دهد.
شرکت گازپروم با اعلام اینکه که سهم گاز این شرکت در اروپا به طور یکنواخت افزایش یافته و به حدود یک سوم گاز مصرفی این منطقه رسیده افزود: گازپروم در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۱ درصد از گاز مصرفی اروپا را تأمین کرده که یک رکورد محسوب می شود.
با وجود این اتحادیه اروپا پس از اختلالاتی که انتقال گاز روسیه به اروپا پس از اختلاف قیمت با اوکراین به وجود آمد، نگران نقش گازپروم به عنوان تأمین کننده عمده گاز مصرفی کشورهای این منطقه است.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.