تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

مروری بر تحولات اقتصادی ایران و جهان


به گزارش ایبِنا ، بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: این گزارش که به دنبال خنثی شدن تدریجی شوک برگزیت، قیمت جهانی طلا در فصل سوم سال جاری روند نزولی داشت، البته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت جهانی طلا رشد موقتی داشت که مجدداً با توجه به افزایش شاخص دلار در کنار تضعیف شوک سیاسی ناشی از انتخابات مذکور و در ادامه افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزور، روند کاهش قیمت جهانی طلا شتاب گرفت.
در مجموع قیمت هر انس طلای جهانی از ۵ / ۱۳۳۴ دلار در ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) با افت ۲ / ۱۵ درصدی به ۴ / ۱۱۳۱ دلار در ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) کاهش یافت. قیمت سبد نفت اوپک همراه با قیمت نفت برنت دریای شمال و وست تگزاس آمریکا، طی سه ماه سوم سال جاری نوسانات قابل توجه و سینوسی را در بازارهای جهانی در پی نوسانات شاخص دلار و توافقات صورت گرفته در خصوص تصمیم گیری های اعضای اوپک به ثبت رساند.
با بررسی قیمت جهانی فلزات اساسی در سه ماه سوم سال جاری مشاهده می شود، اگرچه روند حرکتی قیمت جهانی فلزات اساسی، صعودی همراه با نوسان بود، اما از یک الگوی واحدی پیروی نمی کند و در اکثر موارد نوسانات قابل توجه ای در قیمت این محصولات مشاهده می شود که عمدتاً به دلیل نوسانات نرخ دلار، تقاضای کشورهای چین و هند و شرایط بازاری هر یک از این اقلام می باشد.
بازارهای سهام در نقاط مختلف جهان در سه ماه سوم سال جاری از دو رویداد مهم سیاسی جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین از تحولات سایر بازارهای کالایی اعم از نفت، طلا و بازارهای ارزی تأثیرات قابل توجه ی پذیرفتند. با این وجود در فصل سوم سال جاری، شاخص بورس های معتبر جهانی روند صعودی را پشت سر گذاشتند.
سازمان تجارت جهانی(WTO) در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت و مبادلات بین المللی در سال ۲۰۱۶ پرداخت. براساس این گزارش رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۱۶ در حدود ۷ / ۱ درصد خواهد بود که کمترین رشد پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ است. سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه نیزدر تازه ترین گزارش خود به بررسی درجه باز بودن وضعیت کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت.
براساس این گزارش، نا آرامی های ژئوپلیتیک و بی ثباتی منطقه در کنار محدودیت های قوانین و مقررات حاکم به عنوان دو عامل اصلی در کاهش ۵۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی در کشورهای منطقه طی سال های ۲۰۱۴-۲۰۰۸ شد. از سوی دیگر آنکتاد در تازه ترین گزارش خود ضمن بررسی وضعیت سرمایه گذاری خارجی در کشورهای جهان به پیش بینی این مؤلفه در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ پرداخت.
بر اساس این گزارش، تضعیف تقاضای جهانی، رشد پایین اقتصاد کشورهای صادرکننده کالاهای اساسی و کاهش سود شرکت ها چندملیتی موجب افت ۱۵-۱۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی در سال ۲۰۱۶ شده است.
نشریه اکونومیست در تازه ترین گزارش خود به پیش بینی وضعیت اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷ پرداخت. براساس این گزارش در میان مناطق مختلف جهان، آسیا (به استثنای کشورهای ژاپن، استرالیا و نیوزیلند) با رشد ۲ / ۵ درصدی، استرالیا و آفریقا جنوب صحرا با رشد ۳ درصدی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را به خود اختصاص خواهند داد.
در اقتصاد داخلی، صندوق توسعه ملی در سومین فصل سال جاری در راستای تشویق بخش صادرات غیرنفتی، نرخ سود تسهیلات صادراتی را از ۱۸ درصد به ۱۱ درصد کاهش داد. بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود آمارهای اقتصادی بخش پولی کشور را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش ارزش دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی (ترازنامه) تا پایان شهریورماه سال جاری با کاهش ۳ درصدی نسبت به ارزش پایان سال ۱۳۹۴ معادل ۵۱۳ هزار میلیارد تومان می باشد. براساس این گزارش ارزش دارایی و بدهی بانک ها تا پایان شهریورماه سال جاری به ۲۱۵۲ هزار میلیارد تومان رسید. براساس گزارش بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک ها منتهی به آبان ماه سال جاری با رشد ۴ / ۴۸ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۶ / ۱۰۶۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
طی نه ماه نخست سال جاری، ارزش بازاری بورس اوراق بهادار و فرابورس به ترتیب با رشد منفی و مثبت نسبت به آخرین روز سال ۱۳۹۴ همراه بود. ارزش بازاری بورس و فرابورس طی این دوره به ترتیب با افت ۱۷ / ۲ و ۱ / ۱۸ درصد همراه بود.
نرخ دلار طی سه ماه سوم سال جاری، برخلاف روند باثبات فصل بهار و شیب ملایم فصل تابستان، یک روند صعودی با شیب فزاینده ای را به ثبت رساند. قیمت سکه طی سه ماه فصل سوم سال جاری، در واکنش به نوسانات قیمت جهانی انس و دلار رفتار پر نوسان و سینوسی داشت. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران طی سه ماه سوم سال ۱۳۹۵ حاکی از توقف رشد قیمت مسکن است که از اوایل سال جاری شروع شده بود.
طبق گزارش ها بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه برخلاف روند باثبات (حول یک درصد) فصل تابستان، در نخستین ماه فصل پاییز کاهش یافت اما در دوم ماه بعدی به روند صعودی بازگشت و در آخرین ماه این فصل به بالاترین نرخ تورم ماهانه از خرداد ۱۳۹۴ رسید. مرکزآمار ایران در پاییز سال جاری گزارش مربوط به وضعیت اشتغال در تابستان سال جاری را منتشر کرد.
براساس این گزارش نرخ بیکاری با رشد ۸ / ۱ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۷ / ۱۲ درصد افزایش یافت. بر اساس آمار منتشره از سوی گمرک، تراز تجاری کشور در نه ماه نخست سال جاری مثبت و معادل ۵۱ میلیون دلار بود که کمتر از تراز ۶ ماهه نخست سال بود. تراز تجاری کشور در شش ماه نخست سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۹۸ / ۱ میلیارد دلار بود.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.