تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

سد گتوند یا کارخانه استحصال نمک


سد گتوند یا کارخانه استحصال نمک

سد گتوند، از آغاز کلنگ زنی تا به امروز که چند سال از بهره برداری آن می گذرد، محل بحث و جدل بوده است. احداث این سد به دلیل قرار گرفتن سازند نمکی عظیمی در مخزن آن به شور شدن آب کارون انجامید و در عمل به معضلی بزرگ برای صنعت آب و کشاورزی ایران بدل شد، اکنون برآورد می شود به ازای هر میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن سد، حدود ۵۵۰ تن نمک طبیعی وجود دارد! این میزان در سطح پایین تر بیشتر و آب شورتر است.
حالا مسئله این است که این نمک ها را چگونه از آب پشت سد خارج کنند.
آثار شوری آب در پایین دست و اراضی کشاورزی شوشتر و اهواز و تاخلیج فارس ، به تدریج نمایان می شود. حالا مسئله مهم این است که چگونه این نمک ها از آب زدوده شوند. این مسئله چند سالی است که مدیریت عالی کشور و به ویژه مسئولان و کارشناسان بخش آب و کشاورزی را در دولت و سازمان های اجرایی و نیز دانشگاه ها درگیر کرده است.
براساس شرح خدمات قرارداد سازمان مدیریت و برنامه ریزی با مؤسسه آب دانشگاه تهران موظف بوده است که راهکارها را از جنبه های محیط زیستی، فنی، اقتصادی و ریسک ارزیابی کند.
بر اساس مطالعه موسه آب دانشگاه تهران نتایج ارزیابی ها نشان می دهد که اولویت راهکارهای گزینش شده برای رفع شوری آب مخزن سد گتوند به شرح زیر است:
۱. خط انتقال به نزدیک سد
۲. مدیریت مخزن
۳. خط انتقال به خلیج فارس
۴. انحراف رودخانه
۵. شستشوی سریع
تحلیل حساسیت روی نتایج ارزیابی با توجه به تنوع معیارهای استفاده شده انجام شده است. مجموعه نتایج تحلیل حساسیت نشان می دهد دو راهکار «خط انتقال به حوضچه های تبخیری در نزدیک سد» و «مدیریت مخزن» در رقابت بسیار نزدیکی برای کسب رتبه اول هستند.
گفتنی است راهکار …

اخبار پیشنهادی:

سد گتوند یا کارخانه استحصال نمک
مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.