تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

تحلیل وزارت اقتصاد از نقش نظارتی بانک مرکزی


به گزارش روز شنبه ( ایبِنا )، معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد با ارائه تحلیلی درباره نقش بانک مرکزی در نظارت بر بازارهای مالی اعلام کرد: بانک های مرکزی در همه کشورها مسئول نظارت بر نظام های پرداخت و تسویه هستند.
بانک مرکزی با توجه به اهمیت این مسئولیت، نقشی تعیین کننده در ثبات مالی هر کشوری ایفاء می کند. بانک های مرکزی از ابزارهای مختلفی برای حمایت از ثبات مالی برخوردار هستند که در این خصوص می توان ابزارهای سیاست پولی، ابزارهای مداخله در بازار پول و در مواردی ابزارهای نظارتی را نام برد.
ابزارهای مذکور کمک زیادی به پیشگیری یا کنترل بحران در بازارهای مالی می کنند. از اینرو در برخی کشورها نظارت احتیاطی خُرد بانکی به بانک مرکزی سپرده شده، در برخی کشورها بانک مرکزی همزمان نظارت احتیاطی خُرد و نظارت احتیاطی کلان را در همه بازارهای مالی برعهده دارد و در برخی کشورها همراه با سایر نهادهای ناظر، بر بازارهای مالی نظارت می کند.
تا قبل از وقوع بحران مالی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی نظارت در بازارهای مالی عمدتاً معطوف به نظارت احتیاطی خُرد بود و نظرات موافق و مخالف زیادی در خصوص نقش بانک مرکزی در این نوع نظارت مطرح شده است.
بعد از بحران، نظارت احتیاطی کلان اهمیت زیادی پیدا کرد و با توجه به ابزارهایی که بانک مرکزی دارد، نقش بانک مرکزی در پیشگیری یا کنترل ریسک های سیستمی و کلان مورد توجه قرار گرفت؛ لذا بانک مرکزی در اغلب کشورها یا مسئول اصلی نظارت احتیاطی کلان است یا یکی از اصلی ترین نهادهای ناظر محسوب می شود.
دفتر تحقیقات و سیاست های پولی و بازرگانی وزارت اقتصاد همچنین پرداخت ۱۰۱٫۷ هزار میلیارد خسارت طی ۸ ماه اول امسال از سوی صنعت بیمه را اعلام کرد. بر پایه این گزارش، حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۱۷۹ و ۱۰۱٫۷ هزار میلیارد ریال است.
رشد حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) به ترتیب ۲۰٫۴ درصد و ۲۵٫۶ درصد است. نسبت خسارت با ۲٫۴ واحد افزایش (در مقایسه با مدت مشابه سال قبل) به ۵۶٫۸ درصد رسیده است.
در حدود ۳۴٫۲ میلیون بیمه نامه صادر و نزدیک ۲۰ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. صدور تعداد بیمه نامه ها و پرداخت موارد خسارت به ترتیب حدود ۹٫۷ درصد و ۲۷٫۶ درصد، بیشتر از ۸ ماهه سال قبل است.
سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی بازار بیمه به ترتیب حدود ۶۱ درصد و ۵۶٫۵ درصد است. سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب در حدود ۳۷٫۳، ۲۷٫۸ و ۱۲٫۲ درصد از پرتفوی حق بیمه بازار است.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.