تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

از جوهر قند چه می دانید؟!


3002088

از جوهر قند چه می دانید؟!

جوهر قند یا سدیم دیتیونیت یا بلانکیت، پودری سفیدرنگ با ترکیب گوگردی و کاربرد صنعتی است که در صنایع رنگرزی برای از بین بردن رنگ و همچنین بازیافت کاغذ باطله و در مواردی هم در زمین‌شناسی و عکاسی ‌کاربرد دارد و برای سلامت انسان بسیار مضر است.

برخی از نانوایی‌ها، برای اینکه آرد سریع‌تر ورآید و عمل تخمیرنان، افزایش یابد و برخی هم برای سفید شدن رنگ نان، همچنان از جوهرقند، استفاده می‌کنند و این درحالی‌ست که به گفته مسئولان وزارت بهداشت، استفاده از جوهر قند در نان تخلف است.

کارشناسان تغذیه می‌گویند: جوهرقند که ترکیبی است از اکسیژن، گوگرد و سدیم، محیط معده را قلیایی می‌کند و مانع جذب املاح مفید مثل آهن و روی می‌شود و حتی برخی معتقد هستند که روی ژن تأثیر نامطلوب می‌گذارد.

علاوه براین، گفته شده که جوهر قند، تنظیم انسولین در بدن را هم بهم می‌زند و باعث دیابت زودرس شده علاوه بر این، مانع عملکرد آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود.

آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد غذایی مفیدی هستند که فعالیت رادیکال‌های آزاد به‌عنوان عناصر سرطان‌زا را در بدن خنثی می‌کنند و بنابراین در نبودشان، بدن در برابر عوامل سرطان‌زا بی‌دفاع می‌شود که همه اینها، احتمال ابتلا به سرطان به‌ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش را به‌شدت بالا می‌برد.

همچنین، جوهرقند باعث تغییر شرایط هضم و جذب غذا و مواد مغذی در درازمدت می‌شود، دریافت ریزمغذی‌ها را دچار مشکل می‌کند.

جوهر قند سبب از بین رفتن پرزهای روده و معده هم می‌شود و سوءتغذیه پنهان نیز به همراه می‌آورد. جوهر قند برای خود نانوایان هم مشکل ایجاد می‌کند و باعث مشکلات چشمی، تنفسی و بیماری‌های تنفسی و پوستی می‌شود.

تنها خوراکی که جوهر قند به آن اضافه می‌شود نان نیست و این ماده برای سفید‌تر کردن رنگ کله قند و درست‌کردن آبنبات‌های سفید نیز به‌کار می‌رود.

نوشته از جوهر قند چه می دانید؟! اولین بار در پدیدار شد.لینک منبع

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.