تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

اختلاف نرخ سود بانکی و تورم به بیش از ۱۰ واحد رسید


هادی نادرزاده استاد- به گزارش خبرنگار اخبار بانک، اختلاف بین نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و نرخ تورم بر اساس آمار های منتشره از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی به حدود ۱۰ واحد رسیده است.
یکی از وعده های دولت یازدهم در ابتدای آغاز به کار کاهش نرخ تورم بود و در این راه انصافا به خوبی عمل کرده و به خواسته خود نیز رسیده است.
بر اساس پیش بینی ها قرار بود در انتهای سال ۹۵ نرخ تورم تک رقمی شود اما مسئولان اقتصادی دولت یازدهم ۶ ماه زود تر به وعده خود دست یافتند.
اما همسو با نرخ تورم نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری و تسهیلات در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری است که باید به طبع کاهش نرخ تورم این نرخ ها نیز با کاهش رو بره رو شوند.
مسئولان بانکی دولت در ابتدای روند کاهش نرخ تورم به خوبی سعی کردند با کاهش دستوری نرخ سود سپرده های بانکی، اختلاف بین تورم و سود را بین ۲ تا ۳ درصد نگه دارند.
این اختلاف ۲ تا ۳ درصدی بین نرخ سود سپرده های بانکی و نرخ تورم مورد تاکید همه جانبه کارشناسان اقتصادی است.
بر همین اساس بانک مرکزی تلاش کرد نرخ سود سپرده ها را کاهش دهد و این اتفاق نیز در چند مرحله اتفاق افتاد اما به یکباره کاهش نرخ سود بانکی متوقف و از ۱۵ درصد پایین تر نیامد.
این عدم کاهش نرخ سود به نظر می رسد بدلیل شکست در تعیین نرخ دستوری باشد به این جهت که هم اکنون بانک ها و موسسات باید حداکثر ۱۵ درصد به سپرده ها سود پرداخت کنند که این نرخ عملا رعایت نمی شود.
حتی خبرهایی مبنی بر افزاایش بی سر و صدای نرخ سود سپرده های کوتاه مدت تا حدود ۱۹ درصد نیز شنیده می شود.
چند روز پیش نیز یکی از مدیران عامل بانک ها اعلام کرد نرخ سود در بازار بین بانکی از ۱۶ درصد به ۲۱ درصد رسیده است.
به نظر می رسد کاهش نرخ سود با توقف تعیین نرخ دستوری توسط بانک مرکزی عملا شکست خورده و سکوت مسئولان اقتصادی در این باره نیز گواه این ادعاست.

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

جدیدترین مطالب
شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.