تبلیغات
کد تبلیغات
دسته بندي

             

اخبار جعلی بازار ارز را ملتهب می کند


به گزارش شنبه شب ( ایبِنا )، ولی الله سیف در برنامه تیتر امشب با تشریح مسایل روز نظام بانکی و بررسی وضعیت بازار ارز ، افزود: یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت یازدهم انضباط در بازارهای مالی ، بودجه و به خصوص بازار ارز است به نحوی که نوسانات نرخ ارز از ابتدای فعالیت دولت یازدهم کنترل شده است.
وی اظهار داشت: در سه سال گذشته شرایط خاصی مانند کاهش نرخ نفت از بیش از ۱۰۰ دلار به کمتر از ۲۵ دلار ایجاد شده است و این امر در سایر کشورها نظیر روسیه تبعاتی را به همراه داشت به نحوی که این کشور برای حفظ ارزش واحد پولی خود مجبور به تزریق ۸۵ میلیارد دلار شد همچنین کاهش نرخ نفت تورم سه رقمی را در ونزوئلا در پی داشت.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه، ایران با وجود تحریم ها به دلیل اجرای اقتصاد مقاومتی حتی با کاهش قیمت نفت هم دچار شوک اقتصادی نشد،گفت: بر همین اساس علاوه بر کاهش تورم ، اقتصاد کشور به استحکام هم رسید.
وی ادامه داد: بعد از برجام گشایش هایی صورت گرفت و ارتباطات جدید وسیعی با بانک های اروپایی و آسیایی ایجاد شد ضمن اینکه با استانداردهای سوئیفت نیز امکان انجام امور فراهم شده است.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات ارز در سال های گذشته ، اظهار داشت: در سال ۹۲ قیمت ارز به دلیل شرایط انتخابات و نگاه مثبتی که مردم به وضعیت کشور داشتند روندی متفاوت داشت. نرخ دلار که در اوایل سال ۹۲ در اوج بود از خرداد ماه همان سال روند نزولی گرفت و در پایان سال نیز به سه هزار و ۱۱ تومان کاهش یافت.
وی با بررسی نوسانات نرخ دلار در سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ ،گفت: این رقم از سه هزار و ۵۰ تومان شروع و به سه هزار و ۳۹۲ تومان ختم شده است. همچنین این نرخ
در سال ۹۴ به رقم سه هزار و ۴۷۲ تومان رسیده و در سال جاری نیز از سه هزار و ۵۵ تومان آغاز و به بیش از چهار هزارتومان رسید اما از دوشنبه هفته قبل روند نزولی دوباره آغاز شده است.
به گفته وی، نرخ دلار بر اساس بررسی ها در سال های ۹۳ تا ۹۵ همزمان با فصل سوم سال و روزهای آخر سال میلادی با اوج مواجه شده است و این امر به دلیل تقاضای زیاد در بازار و افزایش مسافرت ها و حتی مسافرت های اربعین است.
سیف تصریح کرد: عرضه ارز صادرات کالاهای غیر نفتی به بازار و تقسیم سود شرکت های بورسی که ۸ ماه پس از برگزاری مجامع انجام می شود همه ساله باعث کاهش نرخ ارز در ماه های پایانی سال می شود.
وی با بیان اینکه، از اول آبان ماه به بعد با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم، گفت: اخبار سیاسی ، بحث کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا و انتشار اخبار جعلی زمینه های افزایش نرخ ارز را فراهم کرد.
ادامه دارد….

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

شبکه بهینه سازی محتوا تیکفا برای مشاهده بیشتر کلیک کنید.